Άτλαντας: Τρία μετάλλια στο Πλόβντιβ

Μετά την επίσημη ανακοίνωση της World Taekwondo Europe ότι το 1ο WTE Open Multi European Games, που διεξήχθη στο Πλόβντιβ της Βουλγαρίας, από 31 Μαΐου έως 10 Ιουνίου, αναγνωρίστηκε ως τουρνουά G1 και ως εκ τούτου οι αθλητές-τριες που σμμετείχαν θα είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν πόντους κατάταξης για την παγκόσμια κατάταξη βάρους στην οποία αγωνίζονται, το ενδιαφέρον όλων ήταν δεδομένο.

Η συμμετοχή του Άτλαντα Περιστερίου, το Σαββατοκύριακο 9 και 10 Ιουνίου, στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία, αφού οι νεαροί αθλητές και αθλήτριες του Νίκου Παπαδέα κατέκτησαν τρία μετάλλια (1 χρυσό, 1 αργυρό και ένα χάλκινο), ενώ σε τρεις ακόμη περιπτώσεις έφτασαν μία ανάσα από το βάθρο και το μετάλλιο χάθηκε στις λεπτομέρειες.

Συγκεκριμένα,

το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Φεύγα Μαρία, με αυτόματη πρόκριση για το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων – 21 ετών.

Η τελική κατάταξη:

Category: Juniors Female A -42 – Competitors: 5

1st / Maria FEVGA / AS ATLANTAS PERISTERIOU / GRE

2nd / Asli irem YILMAZ TSYD / SPOR KULUBU KONYA / TUR

3rd / Hadier ABD EL HAKIM / S.C. SAMURAI BERLIN E.V. / GER

3rd / Anastasiia SUMENKOVA / BELGOROD REGION TEAM IN BUL / RUS

Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Αλέξανδρος Καναρίου, με αυτόματη πρόκριση στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ολυμπιακών Κατηγοριών Ανδρών.

Category: Seniors Male A -74 – Competitors: 15

1st / Huseyin KARTAL / ANKARA TOHM / TUR

2nd / Alexandros KANARIOU / AS ATLANTAS PERISTERIOU / GRE

3rd / Muhammed emin YILDIZ / ULASTIRMA SPOR KLUBU / TUR

3rd / Grigorios Panagiotis KASIDIARIS / AC TKD KEUMGANG / GRE

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η παγκόσμια και πανευρωπαϊκή πρωταθλήτρια, Ασπρογέρακα Αντριάνα, με αυτόματη πρόκριση στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ολυμπιακών Κατηγοριών Γυναικών και βαθμούς στην Ολυμπιακή κατάταξη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Category: Seniors Female A -57 – Competitors: 11

1st / ADAMKIEWICZ, PATRYCJA / AZS AWF WARSZAWA / POL

2nd / ASEMANI, RAHELEH / FLEMISH TOPSPORT TEAM / BEL

3rd / SCHOENMAKERS, BODINE / TAEKWONDO AMESFOORT / NED

3rd / ASPROGERAKA, ANDRIANA / AS ATLANTAS PERISTERIOU / GRE

Πολύ κοντά σ’ ένα μετάλλιο βρέθηκαν και οι Αθανάσιος Αναστασιάδης, Μαρία Φλουτσάκου και Φλώρα Παπαδημητρίου, χάνοντας στις λεπτομέρειες αλλά κερδίζοντας τις εμπειρίες που θα επιβραβεύσουν επόμενες προσπάθειές τους.